Čím to je že nás Egypt priam magickou silou láka na dovolenku? Kúpanie, potápanie v Červenom mori alebo historické pamiatky? Je to jeho unikátna atmosféra a prísľub absolútneho relaxu v tieni dávnej histórie. Najvýznamnejšie pamiatky Egypta sa dostali na zoznam svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Cesta k nim od rekreačných stredísk zaberie síce trochu času, ale ich prehliadka stojí za to. Zoznámte sa so šiestimi starovekými a jednou novšou pamiatkovou lokalitou v Egypte.
Pyramídy možno zaradiť do širšej oblasti pohrebísk v okolí zrúcanín starovekých miest Sákkara a Mennofer (Memfis). Kráľovskému pohrebisku v Sákkare dominuje stupňovitá pyramída kráľa Džosera, ktorej konštrukcia stavebne inšpirovala neskoršie stavby. Múzeum pod holým nebom v Mennoferi zahŕňa predovšetkým pozostatky z éry panovníkov Amenhotepa III., Ramzesa II. či Ptolemaia IV.
Najväčší chrámový komplex starovekého Egypta, chrám v Karnaku, leží na severnom okraji Luxoru (Vesetu). Založil ho Senusret I. okolo roku 1950 pred n. l. a ďalších 1 500 rokov ho budovali význační vládcovia na čele s Thumosom I., Hatšepsut, Haremhebom a Ramessom I.
K najobdivovanejším častiam karnackého chrámu patrí najvyššia svätyňa boha Amóna s jazerom, Veľká stĺpová sála a najväčšie chrámové nádvorie Egypta s chrámami Sethiho II. a Ramzesa III. Za povšimnutie stojí aj dvojica obrovských sôch Ramessa II. z ružovej žuly, obelisk s váhou 143 ton a 15 metrov vysoká socha kráľa s malou soškou jeho dcéry a manželky.
Centrum islamskej štvrte tvorí Saladinova citadela, plniacu po stáročia úlohu vládneho sídla i obrannej pevnosti. Návštevníci si v jej areáli môžu prezrieť nádhernú mešitu pašu Sulejmana, Jozefovu studňu, Kováčsku vežu či Múzeum kráľovských kočiarov. Najväčší záujem však púta mešita Muhammada Aliho prezývaná „Alabastrová“, postavaná však až v 19. storočí v štýle osmanského baroka. K ďalším islamským pamiatkam Káhiry patrí aj Žiariaca mešita, Al-Ghúriho mauzóleum a veľký bazár Chán el-Chalílí.
Opravné práce našťastie pomohli historikom poodhaliť postavu kráľovnej Hatšepsut, ktorej život a činy doteraz halí rúško tajomstva. Jej nevlastný syn Thumose III., ktorého menom vládla ako regentka 22 rokov, totiž nechal po nástupe na trón meno nenávidenej macochy vymazať zo všetkých verejných stavieb a dokumentov.
Vykrádačom unikla iba Tutanchamónova hrobka. Avšak aj to ostatné, čo v Údolí kráľov zostalo, stojí za pozornosť. Vo Východnom údolí sa ukrýva 61 hrobov, v Západnom údolí (Údolie opíc) sú zvyšné štyri hrobky. Včným spánkom tu spí napríklad Amenhotep II., Haremheb, Ramesse III., Sethi a Thumose III.
Veľkolepé Údolie kráľovien, ktorého označenie vymyslel slávny archeológ Jean-François Champollion, tvorí súčasť tébskej nekropoly. V niekoľkých desiatkach hrobov, z ktorých najväčšou krásou sa pýši zrejme hrobka kráľovnej Nefertari, našli večný odpočinok manželky faraónov, panovníčky a princezné.
Údolie kráľovien sa tiahne blízko Údolia kráľov. V ňom sa tiež jednotlivé hroby architektonicky inšpirovali, majú však menšie rozmery a chudobnejšiu výzdobu. Ako prvá tu spočinula spanilá Satra, manželka Ramessa I. a matka Sethiho I.
Páči sa vám náš článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach a buďte aj inšpiráciou pre ostatných!