Najväčšie atrakcie talianskych miest ako pamiatky UNESCO, vyhliadky či slávne umelecké diela patria medzi preplnené miesta, ktoré nás často kvôli náporu turistov už na návštevu ani nelákajú. Vydajte sa preto s nami za poznaním zabudnutých kútov najkrajších miest Apeninského polostrova, kde masové návaly rozhodne nehrozia.
Dobrú alternatívu na spoznanie historického srdca Verony - a pritom bez tlačenice v davoch - získate pri prechádzke po ľavom brehu rieky Adiža. Za pamiatkami môžete kedykoľvek rýchlo prejsť po niektorom z početných mostov (vrátane známeho Ponte di Pietra). Zároveň budete mať na dosah ďalšie zaujímavosti ako obrannú vežu Torre della Catena (trčiacu priamo z rieky), renesančný kostol San Giorgio in Braida, pozemnú lanovku k pevnosti Castel San Pietro alebo vyhliadku na kraj z parku paláca Giusti.
Pozvánka do blízkeho letoviska: Peschiera del Garda (destinácia Lago di Garda)
Netradičnú príležitosť, ako si mesto a výhľady na Etnu, Kalábriu a Iónske more čo najlepšie užiť, ponúka blízka obec Castelmola. Pýši sa zovretým, zachovalým historickým centrom s úzkymi uličkami, kostolíkmi, fontánami a príjemným posedením v kaviarničkách. Castelmola sa nachádza asi 200 metrov nad Taorminou na prudkom svahu hory Monte Venere (884 m nm) a dostať sa do nej možno po kľukatej ceste Via Leonardo da Vinci.
Podľa mnohých jedna z najkrajších európskych metropol, v očiach ďalších „zvodné mesto“ pod Vezuvom, pre turistov v každom prípade vďačný cieľ výletov a poznávacích zájazdov: Neapol neprestáva očarovať, fascinovať a priťahovať. Za jeden deň sotva stihnete v „meste päťsto veží“ všetko: kvarteto hradov (Castel dell'Ovo, Castel Capuano, Castel Nuovo, Castel Sant'Elmo), kráľovskú rezidenciu Capodimonte, divadlo San Carlo, Národné archeologické múzeum a celý pluk ďalších atrakcií. Aj pre húfy návštevníkov z celého sveta.
Čo tak radšej zájsť do Livorna, ktoré sa nachádza iba 20 kilometrov ďalej pri Ligúrskom mori? „Nové Benátky“, ako sa tiež občas mestu kvôli prepojeniu vodných kanálov s malebnými uličkami hovorí, je možno učupené v tieni Pisy, Florencie, Luccy a ďalších toskánskych „povinných“ zastávok, o to viac pokoja a voľnosti si v nich užijete. A návštevu si zaručene užijete! Kanály sa stretajú pri zachovalej pevnosti Fortezza Nuova, znalcov architektúry zaujme katedrála Duomo di Livorno na námestí Piazza Grande, milovníci prírody ocenia pekné morské akvárium a jedinečnú technickú pamiatku predstavuje neoklasicistický vodárenský komplex Acquedotto Leopold.
„Najmenšia metropola Talianska“, správne centrum Sardínie a brána do rekreačných stredísk na juhu ostrova, to všetko je 150-tisícové Cagliari. Väčšina jeho návštevníkov chce vidieť hlavne historickú štvrť Il Castello s hradom, katedrálou Santa Maria a výhľadom z veže Torre dell´Elefante. Zástupy turistov taktiež prúdia k honosnej radnici, do rozľahlého prístavu či za zbierkami Národného archeologického múzea.
Kto sa chce ľudskému mravenisku v Lucce vyhnúť, má ideálnu príležitosť vydať sa k neďalekému mostu Ponte della Maddalena (most Márie Magdalény). Pretína rieku Serchio na okraji dediniek Borgo a Mozzano (asi 20 kilometrov od Luccy) a na prvý pohľad zaujme svojím vznešeným, elegantným vzhľadom. Dosahuje dĺžku 95 metrov, rozpätie najväčšieho oblúka má skoro 38 metrov a pôsobí tak ľahko, ako keby ho ani nepostavili už v 12. storočí.
To, že „večné mesto“ a „pupok sveta“ funguje ako magnet na turistov, nie je žiadne prekvapenie. Kto by nechcel vidieť Koloseum, Pantheon, Forum Romanum, Trajánov stĺp, vatikánsku baziliku svätého Petra a Sixtínsku kaplnku, Anjelský hrad, Španielske schody alebo Fontánu di Trevi? Rím toho ponúka skutočne veľa a čo dokazuje aj vysoká koncentrácia ľudí v rímskych uličkách.
Ale aj ďalšie rímske štvrte sa môžu popýšiť zaujímavými miestami. Navštívte Villa Borghese, tretí najväčší park v meste. Súčasná podoba magického komplexu záhrad severne od rímskeho centra vznikla v 19. storočí. Deti v ňom očarí prehliadka zoologickej záhrady (Bioparco) chovajúca 222 zvieracích druhov, znalcov umenia obrazové zbierky v Galleria Borghese a tiež Národná galéria moderného umenia. V parku samozrejme nechýbajú ďalšie náučné (múzeá, kostoly, sochy), romantické (jazierka, studne, zrúcaniny), oddychové (lavičky, altánky) ani zábavné prvky (detské ihriská, divadlo, kino).
Kolíska renesancie a srdce Toskánska, pod horským pásmom Apenin nonšalantne uložená Florencia, vytrvalo zvádza okolo prechádzajúcich pútnikov na zastavenie, oddych a zoznámenie sa s jej krásami. Väčšina z nich neodolá, sladkému mámeniu podľahne a výsledkom je viac ako 5 miliónov návštevníkov Florencie ročne. Také obrovské číslo zároveň znamená, že – najmä v letných mesiacoch – trpia ulice mesta zápchami a v historickom centre je takmer nemožné sa pohnúť.
Určitý variant predstavuje cesta električkou od obchodného domu Ponte a Greve (pri ktorom je možné dobre zaparkovať) na juhovýchodnom okraji mesta (v štvrti Scandicci). Pri jazde električkou spoznáte širšie centrum Florencie, prejdete rieku Arno, uvidíte slávny most Ponte Vecchio a dostanete sa až na námestie pri hlavnej vlakovej stanici. Odtiaľto už to je len pár krokov k florentským ťahákom na čele s katedrálou Santa Maria del Fiore, galériou Uffizi, sochou Davida od Michelangela, chrámom Santa Croce, palácom Pitti, záhradami Boboli či Giottovou zvonicou.
Kroky mnohých návštevníkom juhotalianskej Kalábrie, regiónu známeho úžasnými plážami, horskými masívmi plnými temných lesov a polí s výbornou zeleninou, vedú do mestečka Tropea. Popri iných turistických lokalitách, ovenčených zápisom na zozname UNESCO a poctených zhovievavým záujmom spoločenskej smotánky, vyzerá síce trochu nezaujímavo, ale ani to mu neuberá na jeho kráse a fotogenickosti. Tropea priťahuje turistov, čo má za následok davy ľudí v uličkách na kamenistej ostrohe Scoglio a na plážach pod ňou.
To pochopiteľne nie je nič pre dovolenkárov, ktorí si chcú užiť aspoň trochu pokoja. Perfektné riešenie sa skrýva v malých, takmer idylických plážičkách v okolitých skalách. Stačí sa vydať po hlavnej ceste (č. SS522) oboma smermi od Tropey - pri plážach na juhozápad máte navyše pri peknom počasí výrazne vyššiu šancu uvidieť nad Tyrhénskym morom siluetu vulkánu Stromboli. Oplatí sa však vyraziť čo najskôr, už ráno, a obsadiť si svoje dokonalé miestečko.
Našťastie sa okolo Benátok nájde niekoľko ďalších, veľmi pôvabných ostrovčekov, ktoré stoja za vašu návštevu - a bez rizika davov turistov. Najbližší ostrov Murano preslávila sklárska výroba (skúste výstavu v Museo del Vetro), na zastavenie láka gotická bazilika San Pietro Martire a stredoveký maják s vyhliadkou. Ostrov Burano zaujme produkciou čipiek, pestrofarebnými domami, šikmou zvonicou v časti Terranova a renesančným kostolom San Martino. Najvzdialenejší a najromantickejší Torcello pôsobí ako opak rušných Benátok. V pokoji si ho prejdete a prezriete si napríklad katedrálu Santa Maria Assunta, kostol Santa Fosca, staroveké kamenné kreslo „Attilov trón“ či most Ponte del Diavolo.
Páči sa vám náš článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach a buďte aj inšpiráciou pre ostatných!