Azorské ostrovy (portugalsky Ilhas dos Açores pripomínajú raj na Zemi. Zelené kvapky uprostred tyrkysového Atlantického oceána zdobia sopečné homole, jazerá a šachovnice sadov, polí a vinohradov. Príjemne mierne až subtropické počasie plné slnka a dažďových zrážok praje na Azorských ostrovoch bohatej vegetácii, vodným tokom i rozvinutému poľnohospodárstvu.
Najmenší (17 km2) a najsevernejší z Azorských ostrovov, stratený kus pevniny v Atlantickom oceáne. Jeho slovenský ekvivalent znie Havraní ostrov.
Ostrov s prezývkou Ilha azul (Modrý ostrov) podľa modro kvitnúcich hortenzií získal svoje skutočné meno na základe stromu faya (voskovník makaronézsky).
Najzápadnejšie obývané územie Portugalska aj ostrov Azorov s početnými útesmi a ostrovčekmi pokrýva bohatá vegetácia s hojným porastom kvetov (odtiaľ aj jeho názov).
Druhý najmenší a zároveň najsuchší z Azorských ostrovov. V roku 2007 sa stal súčasťou biosférických rezervácií UNESCO.
Podľa rozlohy (446 km²) druhý najväčší z Azorských ostrovov získal svetové meno rozvinutým vinárstvom (značka Verdelho). Rozsiahle vinohrady, oddelené múrikmi z lávových kameňov, sa dokonca dostali na zoznam svetového dedičstva UNESCO.
Najjužnejší z Azorských ostrovov je pre jeho pláže so svetlým pieskom prezývaný Ilha Dourada (Zlatý ostrov).
Úzky a podlhovastý ostrov charakterizujú strmé útesy na severnom i južnom pobreží zvažujúce sa rovno do Atlantiku, kde sa rozkladajú špecifické lokality zvané „Faja“.
Najväčšie z Azorského súostrovia (793 km²) sa tiahne z východu na západ a leží na ňom ostrovná metropola Ponta Delgada (30 tisíc obyvateľov). Okrem citrusov, vína či ananásov sa tu pestuje dokonca aj čaj.
Tretí z veľkých ostrovov Azorov láka okrem nádhernej prírody aj historickými pamiatkami, pretože zohral významnú úlohu v ére zámorských objavov.
Páči sa vám náš článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach a buďte aj inšpiráciou pre ostatných!