Momentálne najaktívnejší z islandských gejzírov
Vodopád Gullfoss, národný park Thingvelir a práve žriedlo Strokkur patrí k základným zastávkam tzv. „zlatého trojuholníka“ (najdôležitejšie turistické zaujímavosti na Islande). Strokkur chrlí vriacu vodu do výšky približne 20 m každých 5 až 10 min v geotermálnej oblasti pri rieke Hvíta. Iba pár metrov od neho bubloce ešte známejší Geysir (názov, nie je náhoda. Geysir dal tomuto geologickému úkazu meno - “gejzír”), ktorý však vodu strieka veľmi nepravidelne.
Fotogenicky ideálne miesto na pozorovanie polárnej žiary
Pozoruhodný kužeľovitý tvar hory Kirkjufell na severnom pobreží polostrova Snaefellsnes láka fotografov, prírodovedcov i turistov. Aj keď s malou nadmorskou výškou (463 m), stále udivuje svojou krásou a nádhernou scenériou s vodopádmi, jazerami a zelenými lúkami. Navyše sa odtiaľto otvára dych vyrážajúci pohľad na polárnu žiaru.
„Božský" vodopád na severe
Ak sa dá o niektorom vodopáde na Islande tvrdiť, že je naozaj božský, potom musí ísť len o Godafoss. Slávu si získal svojou príťažlivosťou, rozľahlosťou i výbornou dostupnosťou pri hlavnej okružnej ceste medzi mestom Akureyri a jazerom Mývatn. O trochu ďalej po prúde rieky Skjálfandafljót ešte hučí menší vodopád Geitafoss.
Najslávnejšie geotermálne kúpele s liečebnými účinkami na Islande
Modrá lagúna predstavuje symbol islandského kúpeľníctva, ktoré čerpá z bohatej termálnej činnosti ostrova. Jej popularitu podporuje aj výhodná poloha na polostrove Reykjanes blízko metropoly Reykjavíku. Kúpanie v horúcej vode lagúny, bohatej na minerály, nielen zahreje v chladnom severskom počasí, ale taktiež pomáha v liečení kožných ochorení.
Kaskádovité vodopády z roztápajúceho sa ľadovca
Island je počtom a pôvabom svojich vodopádov preslávený. Medzi najnavštevovanejšie z nich patrí sústava kaskád Hraunfossar („Lávové vodopády“), ukrývajúca sa na rieke Hvíta severovýchodne od Reykjavíku. Tvorí ju množstvo potôčikov, ktoré napája ľadovec Langjökull roztápajúci sa vplyvom horúceho magmatického poľa Hallmundarhraun.
Panenská ľadovcová lagúna s plávajúcimi kryhami
Jökulsárlón má síce rozlohu iba 18 km2, avšak nie je to len tak obyčajné jazero. Ide o lagúnu, po ktorej plávajú kryhy uvoľňujúce sa z ľadovca Vatnajökull a úzkym prielivom sa roztápajúce kusy ľadu dostávajú až na hladinu Atlantiku. Ten ich vyplavuje späť na pobrežie, ktoré je vďaka tomu prezývané „Diamantová pláž“. Turisti s obľubou využívajú možnosť prehliadky špeciálnym obojživelným vozidlom.
Rozprávková sopečná homoľa pri ľadovci Myrdalsjökull
Medzi 10 najkrajších turistických zaujímavostí Islandu patrí aj vulkán Maelifell. Jeho zelený kužeľ vystupuje 200 metrov nad okolie (skutočná nadmorská výška je 799 m) neďaleko severného okraja majestátneho ľadovca Myrdalsjökull a v čiernej magmatickej krajine pôsobí ako zjavenie. Na prvý pohľad neprístupnú oblasť pretína cesta zjazdná iba terénnym vozidlom.
Najväčšie islandské sírne pramene
Geotermálny areál Hverir pri tiesňave Námaskard zahŕňa fajčiace fumaroly a bublajúce bahenné tône v pustom teréne prevažne oranžových a červených farieb. Prechádzka medzi aktivitou hýriacimi otvormi, z ktorých stúpajú silné sírne výpary, patrí k tomu najzaujímavejšiemu, čo na Islande vidieť. Súčasťou komplexu sú parkoviská a prehliadkové chodníky.
Nápadný horský štít na severe ostrova
Mimoriadne výrazná, na prvý pohľad nápadná skalná ihla vystupuje z horského hrebeňa Drangafjall, ktorý sa tiahne severojužným smerom od fjordu Eyjafjördur. Týči sa do výšky 1 075 m a výrazne prevyšuje okolité vrcholy. Dávne legendy o ukrytom poklade vyvrátili Finnur Eyjólfsson a Sigurdur Waage pri premiérovom výstupe v roku 1956.
Najväčšie a hlavné mesto Islandu
Ostrovná metropola Reykjavík leží na juhozápadnom pobreží na začiatku polostrova Reykjanes. Žije v nej približne 130 tisíc obyvateľov, viac ako tretina celkovej populácie ostrova. K najznámejším pamätihodnostiam Reykjavíku patrí katedrála (Dómkirkjan), kostol Hallgrímskirkja, budova parlamentu, koncertná hala Harpa, mestské múzeum Árbæjarsafn a vila Höfði, miesto konania tzv. „Summitu v Reykjavíku“, ktorý viedol ku koncu studenej vojny.
Páči sa vám náš článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach a buďte aj inšpiráciou pre ostatných!