Odporúčame tieto zájazdy na Sicílii:
Náš výlet symbolicky zahájime na najsevernejšom mieste Sicílie v Messine. Toto mesto možno považovať za vstupnú bránu na ostrov, pretože sa nachádza na okraji Messinskej úžiny necelé 4 kilometre od pevninského Talianska - Apeninského polostrova. Vzhľadom na absenciu mosta alebo tunela (žiadny projekt sa doteraz neuskutočnil), ktorý by oba brehy spojil, tu funguje živá lodná preprava.
Z Messiny sa vydáme južným smerom a ostrov budeme obchádzať v smere hodinových ručičiek. Čoskoro narazíme na prvé zo sicílskych drahokamov, živé historické mestečko Taormina. Okrem úchvatného výhľadu na Etnu láka turistov predovšetkým:
Najväčšia zaujímavosť Sicílie je bezkonkurenčne Etna - najvyššia činná sopka starého kontinentu. Vypína sa asi 20 kilometrov vo vnútrozemí a pri pohľade na mapu odhaľuje toľko vedľajších a bočných vrcholov, že ju môžeme považovať za jedno miniatúrne pohorie. Nadmorská výška Etny sa vplyvom neustále prebiehajúcich erupcií mení - pohybuje sa približne medzi 3 320 a 3 360 m n. m. Aj napriek silnej sopečnej činnosti sa na "Mongibello" (ako znie jej talianska prezývka) organizujú organizované výlety (záverečná časť výstupu na vlastné riziko).
Akonáhle minieme Etnu, ocitneme sa pri Catanii (UNESCO), druhého najväčšieho sídla Sicílie. Za svoju jedinečnú podobu vďačí zemetraseniu z roku 1693, po ktorom pôvodné zničené mesto povstalo do barokovej krásy ako Fénix z popola. Na našej okružnej jazde tu preto môžeme obdivovať hrad Castello Ursino, chrám Cattedrale di Sant'Agata, kostol San Nicolo, niekoľko kláštorov či honosný palác Biscari. Za návštevu stojí múzeum slávneho rodáka, hudobného skladateľa Vincenza Belliniho, park Gloeni a rušné bulváre Corso Italia, Via Etnea Via alebo Vittorio Emanuele s množstvom obchodov a reštaurácií. Aglomeráciu Catanie tvoria malebné historické mestečká ako Aci Castello, Motta Sant'Anastasia alebo Acireale.
Barokový, jedinečne zachovaný skvost Ragusa dýchajúci 18. storočím sa vypína na pahorku nad novodobou zástavbou.
Cez ďalšie vnútrozemské mestečko Piazza Armerina (najbohatší komplex s rímskymi mozaikami na svete Villa Casale - UNESCO) sa presunieme späť k morskému pobrežiu do Agrigenta. Nachádza sa na prudkom kopci a príznačné pre neho sú kľukaté uličky prepojené schodiskami a lemované kamennými domami, obchodíkmi či kaviarňami. Turistický magnet Agrigenta, veľkolepý archeologický park Valle dei Templi (Údolie chrámov – UNESCO), sa preslávil nádhernými gréckymi chrámami. Medzi nimi doslova vyčnieva Concordia, so základňou s rozmermi 40 x 17 metrov a výškou viac ako 10 metrov najväčší a najlepšie zachovaný dórsky chrám na Sicílii.
Potom minieme najzápadnejšie sicílske mesto Trapani so zázračnou sochou Madony v kláštore Santuario delľ Annunziata a priblížime sa k ostrovnej metropole Palermo. Najprv sa však zastavíme na významnom cirkevnom mieste Monreale (UNESCO) s impozantnou normanskou katedrálou Santa Maria Nuova, ktorú preslávili prekrásne sklenené mozaiky. V aglomerácii sicílskeho administratívneho centra Palerma žije približne jeden milión ľudí. Mesto založili už v 7. storočí pred n. l. Feničania a svoj najväčší rozkvet dosiahlo za nadvlády Normanov v 12. storočí. Mix mnohých kultúr nám zachoval celý rad jedinečných pamiatok a zaujímavostí, ktoré mestu priniesli zápis na zoznam UNESCO:
Kto si chce oddýchnuť od architektonických skvostov, môže si prezrieť niektorú z mnohých expozícií na čele s slávnym Museo delle Marionette (múzeum bábok) alebo sa prejsť v tieni exotickej vegetácie rozľahlej botanickej záhrady.
Pozdĺž severného pobrežia sa potom rýchlo presunieme do Milazza, východiskového bodu pre plavbu na Liparské súostrovie. Cestou nemožno zabudnúť na pôvabné historické mestečko Cefalú a jeho dych berúcu katedrálu Duomo di Cefalú (UNESCO). Liparské súostrovie zahŕňajú celkom sedem hlavných ostrovov. Turistov najviac láka trojica Isola di Vulcana, Isola di Lipari a Stromboli. Na ostrove Vulcano si doprajeme kúpeľ na čiernej sopečnej pláži aj v termálnom jazierku, vystúpime na Veľký kráter s fumarolovým poľom a nahliadneme do tajuplnej Grotta del Cavallo (Konská jaskyňa). Na najväčšom ostrove Lipari si pozornosť pýta predovšetkým rovnomenné mestečko s prístavom Marina Lunga a pevnosťou s archeologickým areálom. Ostrov Stromboli preslávil vulkán rovnakého názvu hýriacou hojnou sopečnou aktivitou.
Páči sa vám náš článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach a buďte aj inšpiráciou pre ostatných!