Väčšina turistických destinácií má dobre zásobené lekárne, ale vždy je lepšie mať po ruke aspoň základné lieky pre prípad núdze. Obsah cestovnej lekárničky si vyberte podľa dĺžky a charakteru vašej dovolenky, dostupnosti zdravotnej starostlivosti vo vašej destinácii a počtu a veku vašich spolucestujúcich. Nasledujúce položky by nemali chýbať v žiadnej cestovnej lekárničke.
Národný ústav zdravia odporúča cestujúcim konkrétne značky liekov na dovolenku podľa povahy zdravotného problému.
Pri cestách do exotiky budete potrebovať trochu „honosnejšiu“ cestovnú lekárničku. Slnko v trópoch páli viac, komáre sú dotieravejšie a lekárne sa dajú nájsť o niečo ťažšie. Ak sa budete pohybovať mimo turistických destinácií, konzultujte obsah svojej cestovnej lekárničky v ktoromkoľvek centre cestovnej medicíny. Aké ďalšie položky budete potrebovať do tropických oblastí?
Lekárnička pre najmenších cestovateľov by mala obsahovať rovnaké veci ako cestovná lekárnička pre dospelých. Okrem toho je vhodné pribaliť detské výrobky na ošetrovanie citlivej pokožky (napr. na zapareniny) a podľa možnosti zvoliť šetrnejšiu detskú verziu liekov. Deti sú oveľa náchylnejšie na nevoľnosť pri cestovaní, preto si preistotu pribaľte Kinedryl a nezabudnite, že citlivá detská pokožka potrebuje krém na opaľovanie s vyšším faktorom.
Do väčšiny turistických destinácií sa môžete dostať bez špeciálneho očkovania. Ak však cestujete do exotických destinácií alebo plánujete ísť mimo turistických oblastí, oplatí sa investovať do očkovania. Základný „očkovací trojlístok“ pre cestovateľov zahŕňa očkovanie proti makulóze typu A a B, tyfusu a tetanu. Rady o tom, do ktorých destinácií sa oplatí ísť, ktoré očkovania sú povinné a ktoré sú len odporúčané, nájdete v samostatnom článku.
Pri dobre vybavenej cestovnej lekárničke a odporúčaných očkovaniach sa oplatí myslieť aj na desať základných prvkov bezpečného cestovania:
Páči sa vám náš článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach a buďte aj inšpiráciou pre ostatných!