Najznámejším miestom Čiernej Hory však nie sú divoké pohoria, ale rozsiahly záliv Boka Kotorská (UNESCO). Na dĺžku má viac ako 30 kilometrov, západná časť jeho ústia z Jadranu patrí Chorvátsku a pri pohľade z výšky vynikne jeho podivuhodný tvar pripomínajúci jazerá prepojené úzkymi hrdlami (vytvárajúci tiež roztomilý polostrov Luštica). Ubytovať sa môžete v letoviskách Bijela či Herceg-Novi a samozrejme si nesmiete nechať uniknúť výlet do historického Kotoru na konci zálivu.
Súčasná metropola Podgorica leží od Cetinje asi 30 kilometrov na východ. Prvýkrát sa o nej písalo v roku 1326, Osmania z nej výstavbou pevnosti urobili obranný val Bögürtlen, v rámci Čiernohorského kniežatstva sa stala druhým najdôležitejším sídlom v krajine, na hlavné mesto ako Titograd povýšila roku 1944 a ku svojmu pôvodnému menu sa vrátila o pol storočia neskôr. K najznámejším pamiatkam patrí Zimný kráľovský palác, hodinová veža Sahat-kula, Titova rezidencia či staré skalné mesto Skaline.
Za Podgoricou začína mohutné pásmo Dinárskeho pohoria, ktoré zaberá valnú časť centrálnej a severnej časti krajiny. Okrem už spomínaného Durmitoru ho dominujú fascinujúce pohoria Bjelasica a Prokletije. Prvý z nich tvorí spoločne s ľadovcovým Biogradským jazerom súčasť národného parku Biogradska Gora, ktorý sa považuje za najstaršie chránené územie svojho druhu v Európe. V národnom parku Prokletije sa vypína najvyšší bod Čiernej Hory, magická Zla Kolata (2 534 m nm).
Páči sa vám náš článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach a buďte aj inšpiráciou pre ostatných!